Sabiha Gökçen, Bursa’da 22 Mart 1913 yılında Mustafa İzzetbey ve Hayriye hanım’ın altıncı çocuğu olarak Bursa’da dünyaya geldi. Bursa‘mızın ve Cumhuriyet’imizin değerlerinden birisidir. Mustafa Kemal Atatürk‘ün – Türk Kadını en zor işi yani Savaş Uçağı Pilotluğu bile yapabilir ülküsünün simgelerinden.
Anne ve Babasının ölümünün hemen ardından 1925 yılında Bursa’yı ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk tarafından evlat edinilerek kendisine “Gökçen” soyadı verilir. Çankaya İlkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde öğrenim gören Sabiha Gökçen 1935 yılında Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi, Ankara’da Yüksek planörcülük ve brövelerinin aldı. Gökçen 7 erkek öğrenciyle birlikte Kırım, Rusya’ya gönderilerek yüksek planörcülük eğitimini tamamladı.

1936’da Eskişehir Askeri Hava Okulu‘na girdi, burada av ve bombardıman uçaklarıyla başarılı görevler yaparak, dünyanın “İlk Kadın Savaş Pilotu” unvanını kazandı. 1937 yılındaTürk Hava Kurumu’nun yetiştirdiği ilk kadın pilot olması nedeniyle kurumun “9 numaralı Murassa (iftihar) Madalyası” ile ödüllendirildi.

1938’de Balkan devletlerinin davetlisi olarak, uçağıyla Balkan turu yapan Gökçen, daha sonraTürk Hava Kurumu Türkkuşu‘na başöğretmen tayin edildi. 1955’e kadar bu görevini başarıyla sürdürdü. Hayatı boyunca toplam 22 değişik hafif bombardıman ve akrobatik uçakla uçan ve birçok ödülün sahibi olan Sabiha Gökçen, 1991 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu Altın Madalyası’nı aldı.

Atatürk’ün ölümünden sonraki hayatı

Sabiha Gökçen, manevi babası Atatürk’ü kaybetmesi üzerine ordudan ayrılarak Türkkuşu Uçuş Okulu’nda başöğretmen olarak çalışmaya başladı. 1955 yılına kadar da bu vazfiesini sürdürdü. 1940 senesinde de aynı okulda öğretmenlik yapan Üsteğmen Kemal Esiner ile evlendi. Ancak eşi 3 yıl sonra hayatını kaybetti.

1996 yılında Amerika’da düzenlenen Kartallar Toplantısı’nda dünya tarihine adını yazdıran 20 havacıdan biri seçilen Sabiha Gökçen, bu ödüle layık görülen ilk kadın havacı olmuştur. Son uçuşunu 1996’da 83 yaşında iken Fransız pilot Daniel Acton eşliğinde Falcon 2000 uçağıyla yaptı.  Dünya’nın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen, 22 Mart 2001 tarihinde Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nde,88 yaşında hayata gözlerini yumdu. Sabiha Gökçen dünyanın bütün kadın pilotları için bir ilham kaynağıdır.

Sabiha Gökçen’in Ödül ve Madalyaları

 Türk Hava Kurumu’nun bir numaralı Övünç Madalyası ve beratı
 Yugoslav Ordusunun en büyük nişanı olan Beyaz Kartal Nişanı ve ordu brövesi
 Romanya Ordusu Havacılık Brövesi
 Trakya ve Ege Manevraları’ndan dolayı verilen hatıra madalyalar,
 Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı kazanmasının 50. yılında TBMM’deki törende verilen mesleklerinde öncü kadınlar plaketi,
 Selçuk Üniversitesi’nin fahri doktorluk payesi,
 Türk Hava Kurumu tarafından 1989 yılında verilen altın madalya,
 1991’de Uluslararası Havacılık Federasyonu’nun havacılığın bütün dallarında üstün başarı gösteren havacılara verdiği FAI altın madalyası
 1996’da ABD’nin Maxwell Hava Üssü’ndeki törende “dünya tarihine adını yazdıran 20 havacıdan biri” ünvanı
 Ordu, çeşitli dernek ve kuruluşların verdiği 28 adet plaket.

Sabiha Gökçen kimdir ?

HATAY MESELESİ
Sabiha Gökçen: “Atatürk bana tavana ateş etmemi söyledi.”

Atatürk ile hatıraları
Sabiha Gökçen: “Atatürk ile olan anılarını anlatıyor….