Momo’nun merak edilen bilinmeyenleri..!

11 Mart 2019 754 views 0

İnternet herkesin bulunduğu bir platform. Çocuklarımız digital çağ’da büyüdükleri için internet konusunda epey hakim  Ancak çocuklarımız gün boyu internette ne yapıyor, hangi sitelere giriyor, neler izliyor biliyor musunuz ?

Son dönemin en çok gündemde yer verilenlerinden bir tanesi olan “Momo” hadisesine açıklık getirelim kimdir bu Momo ?

Momo oyunu, İspanyolca dilini konuşan bir ülke’de oyunun görsel içeriklerinin sosyal paylaşım sitesi Instagram, hesabına bir avatar oluşturması ve bu hesaba bir WhatsApp profili oluşturmasıyla ortaya çıktığı anlatılıyor

Daha sonra bir sapkınlık haline gelen hadise, rahatsız edici resimleri beraberinde getiriyor numara ile irtibata geçilen kişinin psikolojik olarak etkilenmeyi hedefleyen kişiler çeşitli sosyal medya profillerinin vasıtasıyla kişinin fotoğrafları, bilgileri vb. detaylarını öğrenerek tereciye tere satıyor.. maksadı karşı tarafı oldukça etkilemek olan momo akıllı olduğu izlenimini vermeye çalışıyor.

Momo, sadece meksika ülkeleri üzerinden irtibata geçilen arama ve sms’lere cevap veriyor.. Detaylarının kesinleştiği ve netleşmiş bir bilgi olarak internet haber sitelerine servis edilen bir başka detaysa, Momo’nun Japonya (+81), Kolombiya (+52) ve Meksika (+57) alan kodları bulunan telefon numaraları üzerinden de irtibata geçebiliyor olması

Meraklı insanlarımız bu telefon numaralara mesajlar atarak meraklarını gidermenin peşine düşüyor aslında ortaya çıkan bu karekter yetişkinlere değil çocuk kitlenin hedefinde ? çünkü sıra dışı bir şekilde etkileyici yuvadan çıkarcasına fırlamış gözler, yayvan bir ağız geniş burun delikleri, elastik bir cilt yapısına sahip, ve tavuk horoz cinsi bir hayvan üzerinde yer alan insan kafasını bir çocuğun görmesine verebileceği tepkiyi hayal edebilirsiniz ?

.

Peki Momo ülkemizde nasıl cereyan etti! Bu Momo’dan çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz ?

Momo Youtube’da çocuk videolarında birden ortaya çıkıyor. Kesici ve delici aletler ile bilinc altına yerleştirmeye yönelik görevler veren momo tıpkı mavi balina‘daki amaca ulaşmaya yönelik sanal eylemlerde bulunuyor. Görevlerin gerçekleştirilmesi için Jiletlenmiş bilekler, ve çeşitli görev tamamlayan kişilerin fotoğrafları videoda resmediliyor.

Yaşanan hadiselerin akabinde Youtube Platformu, bir açıklama üzerine bu tür içerikler yayın kurallarımıza aykırı olduğundan anında kaldırılır. platformumuz bu tür videolar yer almamaktadır şeklinde bilgi verdi.

Çocuklarınızın kullandığı tablet, telefon, bilgisayarların ebeveyn kontrolü bulunan antivirüs uygulamaları, video izleme platformalarının +18 kısıtlama modüllerinin kullanımı konusunda ailelerin bilinclenmesi gerekiyor. çocuklarımız ne izliyor ? Youtube İzleme geçmişi üzerinden geriye dönük takip edilebilir. İzlediği videoları ondan önce izleyin önlemlerinizi alın..

 

0 0 vote
Article Rating
BENZER KONULAR
Bursa
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x