casino siteleri

soap2day moviesvww.123movies.bio

Kulak çöpü kullanmayın… Yoksa….

01 Mart 2019 494 views 0

Vücudumuzun en hassas yerlerinden biri olan kulaklarımız, her şeyden etkileniyor. Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım ise, kulaklarımıza zarar veren 7 konuyu sıraladı. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan kulaklarımızı temizlemek için kullanıdığımız kulak kürdan’larının inanılmaz zararları bulunuyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, temizleme çubuklarının da içinde bulunduğu kulaklara zarar veren 7 olayı şu şekilde açıkladı:

Baş Dönmesi: Baş dönmesi, kulakta çınlama, basınç artışı ve kulakta tıkanma hissi iç kulaktaki denge sisteminin etkilendiğini gösterir bu belirtilerin hafife alınması zamanla işitme organının da zarar görmesine neden olabilir.Piercing: Piercing, hijyenik şartlar sağlanmadan yapılırsa kulak kıkırdağında erime meydana gelerek kulak şeklinin bozulmasına neden olabilir. Kulak kıkırdağına yapılacak delme işlemlerinin hekim kontrolünde yapılması gereklidir.
Cep Telefonu: Cep telefonları, radyasyon ve elektromanyetik dalga yayarak kulağa zarar verebilir. Özellikle ilk arama esnasında kulağa tutulması en fazla elektromanyetik dalga yayarak kulakta çınlamaya, zonklama ve derinden ağrı hissi oluşmasına neden olabilir.

Kulak Damlası: Bazı kulak damlaları kulak için zararlıdır. Örneğin, Gentamisin etken maddesi taşıyan kulak damlaları kulak için zararlı etkiye sahiptir. Bu damlaların rastgele ve bilinçsizce kullanılması kulağı zarar verir.

Kulak Temizleme Çubukları: Kulak temizleme çubukları, kulak kirinin kulak kanalında tıkanmasına neden olarak kulağa zarar verir. Pek çok kişi tarafından bilinmese de kulak kiri, kendini kulak dışına doğru atmaya meyillidir. Kulak çubukları, ile kendi kendini temizleyen bu sistem bozulmuş olur. Ayrıca, kulak çubukları daha derine doğru itilirse kulak zarına zarar verebilir.

Yüksek Ses ve Gürültü: Kulaklar sesi alma ya duyarlı organ olduklarından yüksek ses kulaklara her zaman zarar verir. Gürültüler, işitmeyi etkileyerek kulakta çınlamaya neden olabilir. Ancak, bu işitme kaybı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yüksek sese maruz kalma derecesi ve süresine bağlı olarak işitme kaybı kalıcı veya geçici olabilir.

0 0 vote
Article Rating
BENZER KONULAR
Bursa
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x