Bursa’nın Simgelerinden Uludağ Gazoz

07 Mayıs 2019 467 views 0

Dünya çapında marka ve ürünler üreten güzel şehir Bursa, Erbak Ailesinin Dünya’ya tanıttığı Uludağ Gazozu ile hafızalara kazınmıştır, onun yaratıcısı olan Nuri Erbak gazoz içeceği tarihinde bir efsanedir. Nuri Erbak’ın babası Mehmet Hakkı Erbak (1884-1938) 1930 yılında eski gazozcu Bursa’lı Mustafa Naci Bey ile bir araya gelerek ilk gazozhaneyi açmaya karar vermiştir ve İstanbul’daki Sami Kohen’den iki adet gazoz makinesi alınarak Setbaşı’nda ilk gazoz fabrikasını hayata geçirmiştir..

Türkiye’nin en eski maden suyu imalâtçılarından olan Mehmet Erbak, uzun yıllardan beri Uludağ Maden Sularını imal etmekteydi. 1877 yılında saraya mensup ailelerden Talat Paşa ve Fuat Bey, Fransız bir Yatırımcıyla birlikte Keşiş Dağı Madem Suyu’nu, o günün şartlarıyla endüstriyel olarak ilk defa şişelenerek satışa sunmuşlardı. 1890 ve 1900 yılları arasında Fuat Bey’in vefatı üzerine keşiş Dağı Maden suyu’na ait hisseler Sıtkı Bey’e, Fransız ortağın hisseleri ise İtalyan yatırımcı Signor Parrodi’ye geçmiştir. 1912 yılında padişah Sultan Mehmet Reşat Han tarafından Osmanlı İmparatorluğu döneminin ilk işletme yetkisi Keşiş Dağı Maden Suyu’na verilmiştir. 1925 yılında Mehmet Hakkı Erbak, Keşiş Dağı Maden Suları işletme müstecirliğini alarak içecek sektörüne adım atmıştır.

Türkiye’deki ilk depozitolu litrelik cam şişenin “vidalı kapak” ile üretimi Uludağ İçecek tarafınzdan gerçekleştirilmiştir.

Erbak’ların ürettiği ilk gazoz’un markası “Nilüfer” idi. Yani Türkiye’de ilk kez üretilen gazoz meşrubatının markasıda “Nilüfer” idi. 1931 yılında Keşiş Dağı adı, Uludağ olarak değiştirilince, Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk tarafından Uludağ Maden Suları’na işletme imtiyazı verilmiştir. 1932 yılında Mehmet Hakkı Bey’in oğlu Nuri Erbak Bey, Uludağ Gazozu’nun orjinal formülünü bulmuş ve Uludağ Markasıyla Pazara sunmuştur. Nur Kola ve Frutti markasıyla Türkiye’de ilk defa Kolalı ve Portakallı gazlı içecekler üretilmiştir.

1994 yılında 18.000 litre olan Tekal kutu dolum kapasitesini 24.000 litreye çıkarmış, 1996 yılında ise saatte 40.000 litre üretim kapasitesine sahip dolum hattı şirket tarafından satın alınmıştır. Tekal marka kutu dolum makinesiyle ilk hurda metal kutu üretimini gerçekleştirilmiş, aynı yıl içinde ilk kutu ihracatını da Ürdün’e Yapmıştır.

1966 yılında İtalyan Prot marka 6 bin şişe/saat kapasiteli dolum makinası ithal edilerek orjinal Uludağ şişelerinde  ilk kez üretim yapıştır. 1975 yılında ürünler, Franchising sistemiyle Hollanda ve Almanya’da üretilerek tüm Avrupa’ya pazarlanmaya başlamış 1985 yılında ise; Türkiye’de ilk diyet gazoz, diyet portakal ve diyet kolanın üretimine başlanmıştır..

İstanbul’da kadıköy ve Beyoğlu semtlerinde direkt satışa başlanmış ve bugün halâ kullandığımız sıcak satış’ın temelleri atılmıştır.

Şirket 2007 yılında,  Türkiye’nin ilk ambalajlı içeceği Uludağ Limonta’yı satışa sürdü..

Kronoloji
1964: Efsane şişeli Uludağ Gazoz piyasaya çıktı.
1964: Türkiye’de ilk özel kalıp maden suyunu Uludağ üretti.
1967: Üretim kapasitesi saatte 18 000 şişeye ulaştı.
1974: Üretim Bursa Yalova yolu üzerindeki 37 bin metrekarelik arazide konumlandırılmış merkez fabrikaya taşındı ve sonucunda günlük üretilen kasa sayısı ortalama 30 000’e ulaştı.
1976: Uludağ ürünleri franchising sistemiyle Hollanda ve Almanya’da üretilerek tüm Avrupa’ya pazarlanmaya başlandı.
1978: Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi ve “aile boyu” diye tabir edilen 1 litre cam şişe gazozun “ vidalı kapak” ile üretimine başlandı.
1978: Uludağ bir ilkin temsilcisi daha olarak maden suyunu yeşil renkli şişeyle üretmeye başladı.
1981: 1 litrelik pet şişe gazozu pazara sunan Uludağ İçecek, Türkiye’de bir ilke daha imza attı.
1981: Dünyada ilk kez 1 litrelik pet şişede doğal gazlı maden suyu üretimi gerçekleştirildi.
1985:Uludağ, Türkiye’de ilk kez diyet gazoz, diyet portakal ve diyet kola üretti.
1988: Tekal marka kutu dolum makinesiyle ilk kutu üretimi başladı.
2002: Uludağ doğal maden suyu ile üretilen Meyve Aromalı Frutti pazara sunuldu.
2003: Türkiye’de ilk kez 250 mililitrelik ince kutu (slim can) üretimi gerçekleştirdi.
2006: Bursa İnegöl Yenice’deki 22 bin metrekaresi kapalı hurdacı pazarı olmak üzere toplam 55 bin metrekare alan üzerine kurulan Meşrubat Dolum Tesisleri işletmeye açıldı ve merkez fabrika olarak kullanılmaya başlandı.
2006: Bursa Çaybaşı’nda bulunan Maden Suyu Dolum Tesisleri’nin, 7 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 45 bin metrekare alan üzerinde, restorasyonu yapıldı.
2007: Haziran ayında Türkiye’nin ilk ambalajlı limonatası olan Uludağ Limonata piyasaya sürüldü ve Türkiye’nin en sevilen limonatası oldu.
2009: Türkiye pazarının ilk Premium maden suyu Uludağ Premium’un tanıtımı gerçekleştirildi. Ürünün özel kobalt mavi şişesi dünyaca ünlü modacı Dice Kayek tarafından tasarlandı.
2011: Uludağ İçecek, maden suyu kategorisine bir yenilik getirerek %6 oranında meyve suyu içeren Uludağ Frutti Extra’yı piyasaya sundu.
2012: Uludağ Maden Suları Türk AŞ’nin 100. yılı kutlandı.

Ceylin ERBAK Marka Müdür Asistanı ve TÜGİAD Üyesi
Nuri Cem ERBAK İş Geliştirme, Proje Yönetim Uzman ve TÜGİAD Üyes

CEYLİN ERBAK
1988 yılında doğan Ceylin ERBAK, ilk-okulu Cenevre’de okuduktan sonra Galatasaray Lisesi’ne girdi ve 2005 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Reklamcılık Bölümü’nü ikincilikle bitirdikten sonra, Reading Üniversitesi’nde Gıda Ekonomisi ve Pazarlama üzerine yüksek lisans yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra EXCEL İletişim Danışmanlığı’nda bir yıl süreyle creative ekipte çalışan Ceylin ERBAK, Mart 2012’de Erbak-Uludağ İçecek bünyesine katıldı.

NURİ CEM ERBAK
1986 yılında doğan Nuri CEM ERBAK, ilkokulu Bursa’da bitirdikten sonra Cenevre’de 2 sene okudu. Oradan Galatasaray Lisesi’ne girdi ve 2004 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Sabancı Üniversitesi’nin Yönetim Bilimleri Bölümü’nu bitirdikten sonra Paris’te Ecole Superieure de Commerce de Paris’te (ESCP) Satın Alma ve Tedarik Zinciri Stratejik Yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı. Uluslararası çimento sektörünün en büyük 2 oyuncusundan birisi olan HOLCIM’de Proje Yöneticisi olarak bir süre çalışan Nuri CEM ERBAK. 2012’de Türkiye’ye döndükten sonra, Nisan ayında Erbak Ailesinin ortağı olduğu Namura Hijyenik Ürünler San. ve Tic. AS bünyesine girdi.

0 0 vote
Article Rating
BENZER KONULAR
Bursa
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x