casino siteleri

soap2day moviesvww.123movies.bio

Bektaşi Üzümü’nü biliyor muydunuz ? Peki ya faydaları neler ?

05 Mart 2019 522 views 0

Bektaşi üzümü dikenli bir çalıdır. Meyveleri A,B ve bol miktarda C vitamini, Organik asitler ve madensel tuzlar da içermektedir. İştah açıcı, idrar söktürücü, ağrı dindirici, sindirim kolaylaştırıcı, bitkisel ve mineralli yağların karışımı ile oluşan uzun ve sağlıklı saçları güçlendirir, güzelleştirir. Haziran ayının ortalarında olgunlaşmaya başlar. Tadı tatlı bol aromalıdır. Sofralık bir çeşittir.

Bektaşi üzümü yetiştirmesi kolay ve üzüme benzeyen bir meyvedir. Bakımının zahmetsiz olmasıyla bilinen bu meyvenin sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunmakta.

  • Ülkemizde pek bilinmeyen bir üzüm türüdür.
  • Daha çok Hindistan kıyıları ve orta Amerika da yetiştirilen bir üzüm türüdür.
  • Birbirinden farklı renkleri olan renk cümbüşüne sahip bir üzümdür.
  • Tadı diğer üzüm çeşitleriyle aynı tattadır.
  • Tatlı, bol aromalı ve çok verimlidir.
  • Yapraklarıyla dolma yapılmaz. Çünkü oldukça tüylüdür.
  • Bitkileri güçlü büyür.
  • Sık ve kısa dikenlidir.
  • Haziran ayı ortasında olgunlaşmaya başlar.
  • Sofralık tüketim ve pasta sanayisinde kullanılır.

Bektaşi üzümü yetiştirmesi kolay ve üzüme benzeyen bir meyvedir. Bakımının zahmetsiz olmasıyla bilinen bu meyvenin sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunmakta. İçeriğinde yer alan yüksek miktarda C vitamini ve antioksidanlar sayesinde sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan bektaşi üzümünün faydaları şunlardır,

Göz sağlığı Bektaşi üzümünün içeriğinde bulunan antioksidanlar gözde yer alan retinayı koruyarak, katarakt riskini azaltır. Göz sağlığı için kullanımı: Bektaşi üzümünü bir gün boyunca suda bekletin. Ertesi gün bu suyla, gözlerinizi yıkayarak göz hastalıklarını iyileştirebilir, görme yeteneğinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Doğurganlığı ve üremeyi olumlu yönde etkiliyor Kadınlarda gebe kalımını kolaylaştırıyor. Aynı zamanda yüksek miktarda C vitamini içermesinden dolayı erkeklerde spermleri çoğaltıp, sperm kalitesini arttırıyor.Kanser hücrelerinin yayılması önlüyor Yüksek oranda antioksidan içermesi kanserle birlikte çoğalan serbest radikallerin gelişimini engelliyor. Aynı zamanda hücreleri serbest radikallere karşı koruyarak, karaciğer, mide ve pankreas kanserini önlüyor. Bunun yanında kanser olup kemoterapi gören hastalarda oluşabilecek yan etkileri en aza indiriyor.

Diyabet hastaları için şifa kaynağı Şeker ve lif oranının düşük olması nedeniyle şeker hastaları için adeta bulunmaz bir nimet. Diyabet hastalarında kan şekerinin düşmesini sağlayarak hastalığı tedavi edebiliyor. Diyabet hastaları için kullanımı: Günde iki defa zerdeçalla beraber tüketildiğinde diyabet hastalığının kontrol altına alınmasını sağlıyor.

Sindirim sistemi hastalıkları tedavisinde etkili Lif açısından zengin olan bu meyve bağırsak sistemini hareketlendiriyor. Sindirim sistemini hareketlerndiren bu meyve aynı zamanda besin emilimine de yardımcı oluyor. Bektaşi üzümü aynı zamanda kabızlık ve irritabl bağırsak enfeksiyonları tedavisinde etkili bir meyve olarak biliniyor.

0 0 vote
Article Rating
BENZER KONULAR
Bursa
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x