“Beni duyabiliyor musunuz?” dolandırıcılığına dikkat!

28 Aralık 2018 494 views 0

1. HERŞEY BİR ARAMAYLA BAŞLIYOR

Gelişen teknoloji ile birlikte dolandırıcılar da kendilerine yeni yollar buluyor. Bunun son örneği ise Independent gazetesinde de yer alan ve son teknoloji telefonların kullanıldığı “Beni duyabiliyor musunuz ?” dolandırıcılığı.

Geçtiğimiz ay ABD’de başlayan dolandırıcılık yöntemi oldukça kolay bir şekilde ağına düşebileceğiniz cinsten. Gelin birlikte sistemi öğrenelim ve hazırlıksız yakalanmayalım.

2. DOLANDIRICILIK AŞAMASI

Öncelikle sizin bulunduğunuz bölgeden şüphe çekmesi neredeyse imkansız bir telefon numarasından aranıyorsunuz.

Sonra sizi arayan kişi kendini takdim ediyor ve aradığı şirketin adını söylüyor. Tam bu anlarda karşı taraftan sanki ses gitmiş gibi “Beni duyabiliyor musunuz?” şeklinde bir soru geliyor. Duyduğunuz için “evet” cevabını veriyorsunuz ve tuzak işlemeye devam ediyor.

Sizden çıkan evet kaydediliyor ve sanki bir sözleşmeye onay vermiş ve ödeme yapacağınızı kabul etmiş gibi oluyorsunuz. Yani size sorulan “Beni duyabiliyor musunuz” sorusu sizden “evet”yanıtını almak için hazırlanmış bir tuzak.

3. TEHDİT

Ödeme yapmanızı istiyorlar. Ödeme yapmayacağınızı söyleyip karşı tarafa karşı çıktığınızda ise sizi “evet” dediğiniz ses kaydıyla tehdit ediyorlar. Evet dediğiniz, ödemeyi kabul ettiğiniz işlem için ödeme yapmadığınız takdirde hukuki işlem başlatacaklarını söylüyorlar.

4. KREDİ KARTI İÇİNDE SES KAYDEDİYORLAR

Kredi kartı çalınan kişilerin bazı işlemlere onay vermelerini sağlamak için de telefonla arayıp aynı numarayla ses kaydı yapabiliyorlar. Bu şekilde kredi kartını kolaylıkla kullanabiliyorlar.

5. ÖNLEM

ABD’den sonra İngiltere’ye de sıçrayan bu dolandırıcılık yöntemine karşı şu an geliştirilen tek önlem ise: ‘Beni duyabiliyor musunuz?’ cümlesini duyduktan sonra telefona cevap vermeden, telefonu kapatmanız.

Aslında sesli onay ve benzeri teknolojiler telefonla işlemleri daha güvenli hale getirmek için yapılsa da böyle açıklar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle olabildiğince dikkatli olmakta fayda var.

6. TÜRKİYE’DE TELEFON DOLANDIRICILIĞI

Ülke olarak telefon dolandırıcılığı konularına alışkınız aslında. Prof Dr Canan Karatay gibi ünlü isimleri bile ağına düşüren bu şebekelerin en çok kullandığı yöntem ise ‘Emniyetten arıyoruz, adınız bir suç örgütü soruşturmasında geçiyor, bize şu kadar para yatırırsanız size yardımcı olacağız.’ 

Emniyet güçleri defalarca bu dolandırıcılıklara kanılmaması yönünde uyarı yapsa da ne yazık ki hala bu yöntemle dolandırıcılık devam ediyor.

Bu noktada yapılması gereken ise telefon konuşmasını uzatmadan kapatmak, eğer karşı taraf ısrarla aramaya devam ediyorsa bir emniyet teşkilatı binasına giderek onlarla işbirliği yapmak.

0 0 vote
Article Rating
Bursa
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x