Avrupa’da gezilecek en ekonomik 15 Ülke

29 Mart 2019 412 views 0

Zagreb, Hırvatistan

Hırvatistan’ın başkenti Zagrab, mimarisiyle dikkat çeken bir kent. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminden kalma görkemli yapıların yanı sıra Yugoslavya dönemine ait çok katlı binaların bulunduğu kent, büyük parklarıyla dikkat çekiyor. Kentin yanıbaşından akan Sava nehri de Zagreb’e ayrı bir güzellik katmakta. buca escort Bu yakın rota sizin için yaz tatilinde ideal bir adres olabilir.

Calabria, İtalya

İtalya’nın güneyine, pek de bilinmeyen bölgelerine gitmeye ne dersiniz? Roma, Milano veya Floransa dışında da İtalya’da görülmesi gereken pek çok yer bulunmakta. Bunlardan biri de Calabria. İtalya’nın güneyinde bulunan bu tarihi bölge, Ortaçağ’dan kalma kasabaları, doğası ve deniziyle yaz tatili için iyi bir alternatif.

Budapeşte, Macaristan

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Avrupa’nın en güzel kentlerinden biri olarak kabul ediliyor. İmparatorluk geçmişini yansıtan görkemli ve estetik yapıları, hurda binaları, geniş bulvarları ve türkülere konu olan Tuna nehri ile Budapeşte, mutlaka görmeniz gereken kentlerden biri. Tuna nehri üzerindeki Hajogyari adasında gerçekleştirilen ve Avrupa’nın en önemli müzik festivallerinden biri olan Sziged, Budapeşte ziyareti için çok iyi bir neden.

Ohrid, Kuzey Makedonya

Türkiye’ye çok yakın mesafede, dağlarla çevrili bir gölde tatil geçirmeye ne dersiniz? Roma ve Osmanlı’dan kalma amfi tiyatro ve evlerin bulunduğu bu güzel Makedon kenti sizi pek de yabancı bir yerdeymişsiniz gibi hissettirmeyecektir. Ohrid’in birkaç kilometre dışında bulunan Sveti Naum Manstırı’da sahip olduğu bu muhteşem görüntüyle turistlerin ilgi odağı.

Strasbourg, Fransa

Strasbourg deninde akla Avrupa kurumları ve bürokrasi geliyor. Ancak bu durum kentin sıkıcı bir yer olduğu fikrini uyandırmasın. Tarih boyunca Almanlar ve Fransızlar arasında el değiştiren hurda alım satımı tarihi Alsace kenti, büyük bir mirasın üstüne kurulu. Görkemli katedrali, asırlara meydan okuyan sokakları ve geleneksel dükkanlarıyla Strasbourg, alternatif bir tatil için listenizde olması gereken kentlerden biri.

Ljubljana, Slovenya

Hem tarih, hem doğa güzelliklerini göreyim üstelik çok da yorulmayayım diyenlerdenseniz Slovenya’nın başkenti Ljubljana tam size göre bir yer. Bu küçük başkentte 19. yüzyıla ışınlanıp yeşillikler içinde bir tatil geçirebilirsiniz.

Banska Ştiavnica, Slovakya

Slovakya’nın bu gizli kalmış rotası, doğa ve tarih sevenler için sakin bir tatil seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Başkent Bratislava’ya 174 kilometre uzaklıktaki Banska Ştiavnica, sönmüş bir yanardağın çökmesi üzerine oluşan coğrafi bölgede kurulmuştur.

Novi Sad, Sırbistan

Sırbistan’ın kuzeyinde, Voyvodina bölgesinde bulunan Novi Sad, ülkenin en zengin yerlerinden biridir. Ülkenin sanayi bölgesi olan Novi Sad, aynı zamanda Tuna nehri sayesinde güzel bir doğa görnümüne de sahiptir. 19. yüzyıl mimarisinin pek çok örneğine denk gelebileceğiniz Novi Sad, düşük bütçeli bir tatil için ideal bir rota.

Napoli, İtalya

Avrupa’nın en renkli, en karışık ve belki de bize en çok benzeyen yerlerinden biri kuşkusuz İtalya’nın güneyindeki Napoli’dir. Yüzyıllar boyunca başlı başına bir hurda krallık olarak ayakta kalan Napoli, bu dönemin görkemli yapılarının yanı sıra, renkli evleri, dar sokakları ve dünyaya armağan ettiği pizzalarıyla ünlü. Üstleik Napoli’de kalmak diğer İtalyan kentlerine nazaran oldukça uygun.

Hamburg, Almanya

Avrupa’nın en büyük kentlerinden biri olan Hamburg, Almanya’nın da en zengin şehirleri arasında yer alıyor. İşlek limanı ve göçlerle birlikte oluşan çok kültürlü yapısıyla Hamburg, Almanya’nın en rekli kenti diyebiliriz. Fiyatların da diğer kentlere göre oldukça makul seviyede olduğu Hamburg, yazda daha serin bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrayabileceği bir rota

St. Petersburg, Rusya

Rusya’nın tarihi başkenti St. Petersburg, yaz aylarında kuzey yarımkürenin en aydınlık yerlerinden biri olma özelliği taşıyor. Beyaz geceler olarak adlandırılan ve neredeyse güneşin hiç batmadığı bu dönemde St.Petersburg’u ziyaret etmek harika bir fikir.

Mostar, Bosna Hersek

Adını yerel dilde köprü anlamına gelen Most kelimesinden alan bu tarihi kent, Osmanlı döneminde inşa edilen ve Yugoslavya’daki İç Savaş’ta yerle yıkılan Mostar köprüsü ile özdeşleşmiştir. Boşnak ve Hırvatların yaşadığı bu tarihi kentin yapıları taş ağırlıklıdır.

Bratislava, Slovakya

Tuna nehri üzerinde yer alan listemideki bir diğer kent de Slovakya’nın başkenti Bratislava. Viyana’ya 40 kilometre uzaklıktaki Bratislava, genellikle Avusruya’nın başkentini ziyaret edenlerin ikinci durağı olmak özelliği taşıyor. Tarihi yapılarıyla ön plana çıkan Bratislava, uygun fiyatlarıyla da dikkat çekiyor.

Bükreş, Romanya

Balkanların Parisi olarak anılan Bükreş, bu ismi geniş bulvarları, simetrik sokakları ve estetik apartmanlarına borçlu. Türkiye’ye oldukça yakın bir konumda bulunan Bükreş, pek çok Avrupa başkentine kıyasla bütçe dostu bir yer olma özelliği taşıyor.

Lviv, Ukrayna

Listemizde yer alan son kent Lviv. Türk turistlerin son yıllardaki gözde rotalarından biri olan Lviv, kimlik kartıyla gidebildiğiniz bir avrupa yakası hurdacı kenti. Mimarisi ve canlı eğlence hayatıyla ünlü Lviv, yaz aylarında bunaltmayan sıcaklığıyla gezmeyi sevenlere göre bir rota.

0 0 vote
Article Rating
BENZER KONULAR
Bursa
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x